BEGIN SEARCH ABOUT US GET LISTEDCONTACT US
   FESTIVAL INFORMATION

Aspen Music Festival and School
2 Music School Road  
Aspen,  CO,  81611
Share |
  General   |   Performers   |   Location   |   Admission
Performers
 
Artist Faculty Listing

Music Director
David Zinman

President and CEO
Alan Fletcher

Dean
Joan Gordon

Voice
Vinson Cole
Irene Gubrud
Elizabeth Hynes
Stephen King
Susanne Mentzer (Leave of absence 2007)
W. Stephen Smith

Aspen Opera Theater Center
Edward Berkeley, director
Richard Bado
Michael Baitzer
Florence Blager, voice workshop
Garnett Bruce
Elizabeth Buccheri (Limited length of residence)
Miah Im
Kenneth Merrill
Gayletha Nichols (Limited length of residence, Does not teach privately)
Sylvia Plyler

Piano
Gabriel Chodos
Jean-David Coen
Misha Dichter (Limited length of residence, Does not teach privately)
Leon Fleisher (Master Classes only, Limited length of residence, Does not teach privately)
Joseph Kalichstein (Limited length of residence)
Yoheved Kaplinsky
Kenneth Merrill
Anton Nel (Half session I only)
John O'Conor (Half session II only)
Antoinette Perry
John Perry (Master Classes only, Limited length of residence)
Ann Schein
Rita Sloan
Herbert Stessin
Virginia Weckstrom
Wu Han (Leave of absence 2007)

Collaborative Artists
Rita Sloan, director

Violin
Renata Arado (Half session I only, Does not teach privately)
Earl Carlyss (Does not teach privately)
Laurie Carney (Limited length of residence, Does not teach privately)
Carole Cowan
Eugene Drucker (Limited length of residence, Does not teach privately)
Herbert Greenberg
David Halen
Cornelia Heard
Jennifer John
Paul Kantor
Masao Kawasaki
Alexander Kerr (Half session I only)
Gary Levinson (Limited length of residence, Does not teach privately)
Cho-Liang Lin (Half session I only)
Espen Lilleslatten (Half session I only)
Robert McDuffie (Half session II only)
Beth Newdome (Limited length of residence, Does not teach privately)
David Perry (Half session II only)
Lev Polyakin (Half session I only)
Sylvia Rosenberg (Half session II only)
Philip Setzer (Limited length of residence, Does not teach privately)
Naoko Tanaka
Peter Winograd (Limited length of residence, Does not teach privately)
Won-Bin Yim

Viola
Daniel Avshalomov (Limited length of residence, Does not teach privately)
Catharine Carroll
Victoria Chiang (Half session I only)
James Dunham (Half session I only)
Lawrence Dutton (Limited length of residence, Does not teach privately)
John Graham
Jeffrey Irvine (Half session II only)
Gilad Karni (Limited length of residence, Does not teach privately)
Masao Kawasaki
Kathleen Mattis (Limited length of residence)
Lynne Ramsey (Limited length of residence)
Sabina Thatcher (Half session I only)
Stephen Wyrczynski (Half session II only)

Cello
Richard Aaron (Half session II only)
Darrett Adkins
Anthony Elliott
David Finckel (Leave of absence 2007)
David Geber (Limited length of residence, Does not teach privately)
Stephen Geber (Half session II only)
William Grubb
Yehuda Hanani (Half session I only)
Alan Harris
Eric Kim (Half session I only)
Wolfram Koessel (Limited length of residence, Does not teach privately)
Michael Mermagen

Bass
Bruce Bransby
Christopher Hanulik (Half session I only)
Albert Laszlo
Eugene Levinson (Half session II only)
Edgar Meyer (Limited length of residence, Does not teach privately)

Flute
Martha Aarons (Half session I only)
Nadine Asin
Bonita Boyd (Half session II only)
Mark Sparks

Oboe
Jeannette Bittar
Elaine Douvas (Half session II only)
Richard Woodhams (Half session I only)

Clarinet
Burt Hara (Leave of absence 2007)
Bil Jackson (Half session II only)
Theodore Oien
Michael Rusinek
Dennis Smylie, bass clarinet
Joaquin Valdepenas

Bassoon
Steven Dibner (Half session II only)
Nancy Goeres
Per Hannevold

French Horn
Jerome Ashby (Leave of absence 2007)
Eli Epstein (Half session I only)
Jennifer Montone (Limited length of residence)
David Wakefield
John Zirbel

Trumpet
Kevin Cobb
Raymond Mase
Louis Ranger

Trombone
Per Brevig
Christopher Dudley (Limited length of residence)
Michael Powell
John D. Rojak, bass trombone

Tuba
Warren Deck

Percussion
Jonathan Haas
Benjamin Herman
Douglas Howard (Half session I only)
Thomas Stubbs (Half session II only)

Harp
Nancy Allen (Half session II only)
Lisa Wellbaum

Classical Guitar (Half session II only)
Sharon Isbin, director (Half session II only)

Chamber Music
Barli Nugent, director (Does not teach privately)
Fumiko Kawasaki (Does not teach privately)
Members of the artist-faculty

Center for Advanced Quartet Studies
Earl Carlyss, director (Does not teach privately)
James Dunham (Half session I only)
American String Quartet (Limited length of residence)
Brentano String Quartet (Limited length of residence)
Emerson String Quartet (Limited length of residence)
Sylvia Rosenberg
Takacs Quartet (Limited length of residence)
Ying Quartet (Limited length of residence)

The Alexander Technique
Lauren Schiff

Luthier
Joan Balter

Piano Technology
Kevin Stock
Richard West

American Academy of Conducting at Aspen
David Zinman, director
Murry Sidlin, associate director and program coordinator

Susan and Ford Schumann Center for Composition Studies Master Class Program (Half session I only)
Christopher Rouse (Half session I only)
Steven Mackey (Half session I only)

Susan and Ford Schumann Center for Composition Individual Studies Program (Half session II only)
Sydney Hodkinson
George Tsontakis (Half session II only)

Susan and Ford Schumann Film Scoring Program (Half session I only)
Thomas Haines, director
Jeff Rona (Limited length of residence)
Jack Smalley (Limited length of residence)

Aspen Contemporary Ensemble
Sydney Hodkinson

Edgar Stanton Audio Recording Institute (Half session II only)
Riccardo Schulz, director
Jack Renner
Juergen Wahl

Ensembles-in-Residence
American Brass Quintet
American String Quartet (Limited length of residence)
Brentano String Quartet (Limited length of residence)
Emerson String Quartet (Limited length of residence)
Tafelmusik (Limited length of residence)
Takacs Quartet (Limited length of residence)
Ying Quartet (Limited length of residence)

Artist-Faculty Emeritus
Adele Addison, voice
Robert Biddlecome, trombone
Michael Czajkowski, composition
Herta Glaz, voice
Gordon Hardy, president, dean
Jorge Mester, music director
Leonard Sharrow, bassoon
Paul Sperry, voice
Viviane Thomas, voice
Abe Torchinsky, tuba
Martin Verdrager, theory
Dick Waller, clarinet
April 16-18, 2010
One of the biggest music festivals in the country featuring top bands and the brightest up and comers to hit the scene.

September 17-19, 2010
A 3-day celebration of the best in jazz, with over 500 artists appearing on 9 stages.

June 26 - Sept 5, 2010
Home of the annual summer Tanglewood Festival and the Tanglewood Jazz Festival.

April 15-18, 2010
Central Texas' signature music event featuring Grammy winning Americana, arts & crafts, camping, food & libations.

March 26-27, 2010
The world's premiere electronic dance music festival featuring The Prodigy, Pendulum, Paul van Dyk, Moby and more.

June 10-13, 2010
Bonnaroo brings together some of the best performers you can think of for a four-day, multi-stage festival held in Manchester, Tennessee.


Get Listed!
Bridge to Music is the fastest growing Music Directory on the web join out growing community by listing your music school, workshop, festival or yourself as a private music teacher.



 
Featured Music Schools
Oberlin College
The Oberlin College Conservatory of Music is the nation's oldest continuously operating conservatory, and the only major music school in the country linked with a preeminent liberal arts college.
University of Los Angeles - UCLA
The UCLA Department of Music offers undergraduate and graduate degrees in Classical Performance, Composition, and Music Education.